top of page

- סדנאות למטפלות -

"מסע הגילוי האמיתי מתרחש לא בחיפוש אחר שטחים חדשים,
אלא בהסתכלות על אותם דברים בעיניים אחרות"

(מרסל פרוסט)

כמטפלות אנחנו מתמודדות לבד עם אתגרים רבים מול המטופלים שלנו. במהלך טיפול אנחנו חוות מצבים של העברה נגדית, הזדהות השלכתית ועוד חומרים רגשיים שעוברים באופן מודע ושאינו מודע בינינו לבין המטופלים במרחב הטיפולי. לכן חשוב לנו לשמור כל הזמן על תחזוקה עצמית שוטפת, כדי שנוכל להיות מיכל מיטיב עבורם. ככל שנכיר יותר טוב את עצמנו ואת הדברים שהמטופלים מפגישים אותנו איתם ומעוררים בנו, ככל שנהיה אמיצות ופתוחות לגלות מה שלנו ומה של המטופלים ולעשות את ההפרדה הנכונה, כך נהיה מטפלות טובות יותר עבורם, ותתאפשר לנו תמונה בהירה ומדוייקת יותר על התהליכים העמוקים המתרחשים בחדר הטיפולים.

 

בקבוצה נאיר את הפנס פנימה לתוכנו. נבחן יחד דילמות מהקליניקה. נעמיק בהבנת הקשרים הגופניים-רגשיים, כמו גם בזיהוי של מה שמתרחש בגופנו בזמן שאנחנו עם המטופלים שלנו. נתחבר מחדש אל המשאבים הפנימיים שבתוכנו. נלמד עוד קצת על עצמנו ועל המטופלים שלנו. נרחיב את הלמידה על המעברים בין התנועה והגוף לשיחה הוורבלית. נלמד כיצד תשומת לב לגופנו בזמן הטיפול עוזרת ותומכת גם בנו וגם במטופלים שלנו. נחקור את הקשר בינינו לבין הגוף בעזרת שימוש בתנועה במרחב, מיינדפולנס בתנועה, שחרור וטכניקות הרפיה ועוד... את כל זה נעשה יחד, בקבוצה שנועדה להיות מיכל של שותפות ללמידה והתפתחות כמטפלות.

 

גם אנחנו כמטפלות צריכות מקום לצמוח בו! מרחב שנועד עבורנו להתפתחות אישית, וגם להרחבת הידע שלנו ושיתוף עם מטפלות אחרות. כל אחת מאיתנו הולכות בדרך אינסופית של למידה, גילויים, חיבורים ותובנות, ובקבוצה נעשה את זה יחד דרך הגוף, הריקוד והתנועה. לכל אחת מאיתנו נחוץ מקום כזה בו נרגיש אותנטיות, מוקפות באחיות לשליחות ולדרך, מקום בו בו נרגיש בבית. מרחב משלנו שמעניק לנו הזדמנות ליצור חיבור הדוק והרמוני יותר בין האני המקצועי לאני הפנימי  שבנו.

 

בקבוצה נוכל לתמוך ולהיתמך. נלמד לדבר בשפת ה"אני גוף". ניצור מרחב אישי לקיום דיאלוג בתנועה, בשילוב עולמות הידע שלי מתחומי הבודהיזם, המיינדפולנס, ועוד. יחד נלמד ונעמיק במתודות טיפוליות, נשתף בסיפורים מהקליניקה, נדון בהם ונתייעץ, נקבל הדרכה מקצועית, ונפגוש את עצמנו אל מול השיקופים שאנחנו מקבלות בעבודתנו עם מטופלים. המטפלות האחרות בקבוצה הן מראה עבורנו, דרכן אנחנו לומדות על עוד אפשרויות הקיימות במרחב הטיפולי, ומרגישות שאנחנו לא לבד בתחושות שעולות מול מטופלים ומול העבודה הטיפולית.


ההשקעה בתהליך הצמיחה האישי שלנו, משפיעה באופן ישיר ומיידי על המקום המקצועי שלנו ועל תהליכי הצמיחה של המטופלים המגיעים אלינו. הגדילה האישית יוצרת בתוכנו מקום, מרחב חדש ונקי ממנו אנחנו יכולות להיות פנויות, קשובות, מדוייקות ועוצמתיות יותר. כאשר אנחנו מרחיבות את הכלי שלנו אנו מסוגלות להחזיק בצורה טובה יותר את המרחב הטיפולי, ולהעביר דרכנו יותר מידע ויותר אנרגיה עבור המטופלים.


 

הטיפוח העצמי שלנו כמטפלות חיוני לנו גם כדי לשמור על עצמנו אל מול העומסים הרגשיים אליהן אנחנו נחשפות בקליניקה. הם מאפשרים לנו לעבד יותר בקלות את תהליכי העומק אותם אנו מלוות, ולווסת את עצמנו אל מול הצפות רגשיות. בצורה זו אנחנו דואגות להגן על עצמנו מהשחיקה האופיינית למקצועות הטיפוליים, ובכך שומרות על מסגרת עבודה בריאה שנוכל להתמיד בה ולאפשר לה להיות יציבה, בריאה ומכניסה עבורנו.


אם את מטפלת בתנועה או בכל תחום אחר, ואם את יודעת שתנועה מאפשרת ריפוי וצמיחה - הקבוצה הזו היא בשבילך. היא רחם עוטפת ומכילה עם נשים כמוך, בה את יכולה לגדול, להשתחרר ולהעצים את עצמך, ובנוסף להרחיב את הידע שלך בתרפיה בתנועה ובדרכים בהן את יכולה לשלב אותה בקליניקה שלך. אני מזמינה אותך לתת לעצמך את המקום הזה, לאפשר לעצמך לצמוח בתוך השליחות שלך ולקיים אותה בשמחה ואהבה עם שותפות וחברות לדרך.

 


 

שלך, איילת

bottom of page