top of page

- קצת עלי -

"עזבתי את הקרקע הבטוחה של הוודאות בגלל אהבתי לאמת, והאמת גמלה לי"
(סימון דה בובואר)

נעים להכיר, אני איילת לקט קינן, מטפלת בתנועה משנת 2003, בעלת תואר שני בהבעה ויצירה עם התמחות בתנועה. אני גרה ברמת גן, נשואה לגיא ואמא לשלוש בנות - מיה, ליהי ושי. בשנת 2011, אחרי מספר שנים שעבדתי כמטפלת במרכזים שונים, יצאתי לדרך עצמאית והקמתי את בית "תודעה בתנועה" שהוא מקום לנשים המגיעות אלי לטיפולים אישיים, קבוצות וסדנאות, ונמצא בהדר יוסף בת"א. "תודעה בתנועה" היא דרך והשקפת עולם שיצרתי מאוסף של כלים שלמדתי במהלך השנים והתחברו יחד. היא התגבשה ונולדה לאחר תקופה של משבר בריאותי בחיי שאיתו התמודדתי וממנו צמחתי. הממצא הסרטני שגילו בגופי והתהליכים הנפשיים שעברתי בעקבותיו, נתנו לי את הדחיפה להעיז ללכת עם הלב, לפתח את הגישה שלי כמטפלת עצמאית, ולצאת איתה לאור.

 

המהות של גישת "תודעה בתנועה" היא השילוב של עבודת תנועה וגוף עם תהליך וורבלי, רגשי ומנטלי, וההתייחסות לקשרי הגומלין ההדוקים הקיימים בין גוף, נפש ותודעה. כאשר הגוף שלנו בתנועה התודעה שלנו משתנה, ולהיפך - המצב הנפשי והרגשי שלנו משפיעים על האפשרות להתנועע במרחב ולבטא את העצמי האותנטי, זה המשוחרר מכבלים וחסמים ומסוגל להיות נוכח ברגע הזה.  כאשר המחשבות מתחלפות ותפיסות העולם משתנות, גם הגוף חווה חופש, בריאות, חיזוק יכולות ופריצת גבולות. מאז ומעולם אני נמצאת בלמידה מתמדת, וכך עם השנים נוספו לארגז הכלים הטיפולי שלי עוד מרכיבים רבים מעבר לתרפיה בתנועה, כמו אלמנטים מעולם הבודהיזם והמיינדפולנס מהם אני שואבת השראה (אני תלמידה של שיטת האקומי), טכניקות לטיפול בחרדות וטראומות דרך הגוף (בשיטת se - somatic experience), ועוד. במהלך השנים למדתי גם הדרכת הורים למטפלים במכון אדלר, וכיום אני משלבת את הידע והמודעות שלי כאמא וכמטפלת בהדרכות הורים פרטניות וקבוצתיות. 


הטיפול דרך הגוף הוא עבורי דרך חיים ואני מאמינה כי השילוב בין תנועה, תזונה בריאה ושימוש אקספרסיבי בגוף הוא השילוב המנצח כדי להגיע לתודעה עמוקה, להבין תהליכים פנימיים ולהתחבר לכוחות המאפשרים שינוי. כאשר הייתי במצבים מאתגרים בחיים, וחוויתי התקפי חרדה ופחד (למשל לקראת ניתוח גדול שעברתי), רק הכלים של ההקשבה לגוף ועבודה עם הגוף עזרו לי לצאת מהמצוקה שהייתי בה, ומאז אני מרגישה שליחות להעביר את הידע הזה הלאה. מסלול ההתפתחות שלי כמטפלת עבר בתחנות רבות של החיים, שחלקן לא נראות קשורות כלל או נוגעות למקצוע הטיפול אלא דווקא לעולמות האמנות והתקשורת, אך לימים הבנתי את המשמעות התרפויטית של העיסוקים שהיו לי בעבר, ואיך הם עיצבו את המטפלת שאני. כיום אני יודעת שכל מה שעשיתי ולמדתי במהלך חיי מתחבר לייעוד שלי כתרפיסטית המתייחסת לתנועה ולגוף.


 

הדרך שלי לעולם הטיפול בתנועה התחילה עוד כשהייתי תלמידה בתיכון של האקדמיה למוסיקה בירושלים. כבר אז הלב שלי נמשך למגמת המחול, למרות שבכלל ניגנתי בפסנתר ואת הבגרות שלי עשיתי במוסיקה. הבנות שרקדו היו עבורי תמיד מושא של חלום ונגעו במשאלה פנימית שלי - בעומק ליבי רציתי להיות רקדנית. רכזת מגמת המחול בביה"ס הייתה מקסימה ואיפשרה לי להשתתף בשיעורים כאורחת, אבל זו הייתה רק טעימה ולא "הדבר האמיתי". את התואר הראשון שלי עשיתי באוניברסיטת ת"א בחוג לקולנוע וטלוויזיה, ואח"כ עבדתי כעשר שנים בתקשורת. הייתי תחקירנית בתכניות טלוויזיה שונות, כתבתי בעיתון ("חיים אחרים"), וביימתי סרטים תיעודיים ששודרו בסינמטק ובערוץ 2. באותה תקופה חייתי בלחץ וסטרס ומצאתי את עצמי רודפת אחרי השגת אייטמים... אך כאשר הייתי בהריון של בתי הבכורה, בבד עם ההשתנות הגופנית שלי (שהתחילה כבר בהפלות שחוויתי לפני ההריון הזה), החלטתי לעצור לרגע. להקשיב לגוף שלי ולנשום. זה היה הצעד הראשון המשמעותי שלי לקראת השינוי שעשיתי בחיי ונמשך עד היום. וככה החלה הדרך שלי לעולם הטיפול בתנועה, ששורשיו היו נעוצים עוד בילדות שלי.

 

הסרטים התיעודיים שיצרתי עסקו בסיפורים אנושיים כואבים של נשים, ותוך כדי העבודה עליהם שמתי לב שלשיחה עימי ולאופן בו אני מתעדת את הנשים יש אלמנטים מרפאים. כך התחלתי להתעניין בעולם הנפש ובמקביל גם הפכתי להיות אמא, וכל התמורות שחלו בי גרמו לי להבין שאני ממש לא רוצה להמשיך בעולם האינטנסיבי שחייתי בו עד אז. חיפשתי ללמוד משהו אחר, וידעתי שהוא צריך להיות קשור לעולם הטיפול. המשכתי בדיאלוג שלי עם הגוף המשתנה בזמן ההריון והלידה, והבנתי שאני מחפשת משהו שישלב את העולם הטיפולי עם חלום הילדות שלי להיות בתנועה ולרקוד... וכך החל המסע שלי כתרפיסטית בתנועה, שאליו הגעתי מתוך ההבנה שלתנועה יש כוח מרפא. בהמשך הדרך גיליתי שתרפיה בתנועה הינה שילוב של טיפול נפשי וגופני שמחבר לכוחות פנימיים, ולגרעין עמוק של איזו ילדה הייתי. זהו טיפול שמניע לפעולה, ומהווה טריגר וזרז ליצירת שינויים בחיים. 

 

כתרפיסטית בתנועה עבדתי כ-10 שנים גם עם מכורים לסמים וראיתי כיצד גם הם הצליחו לצאת מהמצבים הכי קשים, להתחבר לגוף, לעשות עבודת עומק - הכל למרות האביוז הגופני שהם עברו וצריכת החומרים הפסיכואקטיביים משני התודעה. ראיתי כיצד תרפיה בתנועה עוזרת גם להם להתחבר מחדש אל הגוף ואל העצמי. חווית הניתוק מהגוף אופיינית להרבה אנשים בעידן שלנו שבו השכל והקוגניטיבי מואדרים, וחלק מהשליחות שלי היא לתת לאנשים כלים שעוזרים לשים את המחשבות בצד, ולאפשר לחוכמת הגוף להוביל, להעצים ולרפא. החיבור לגוף הפך לדרך חיים עבורי ואני מטפחת אותו מעבר לשעות הטיפול בקליניקה והסדנאות שאני מעבירה בסטודיו. כמטפלת אני מאמינה שעלי להוות מודל למטופלים שלי ולתת להם השראה, זה חלק מאוד משמעותי באיך שאני תופסת את התפקיד הטיפולי. כמעט בכל בוקר אני הולכת לשיעור תנועה כלשהו, זה יכול להיות יוגה, פילאטיס, עיצוב, זומבה וכל מה שיש, ובבית כולנו אוכלים אוכל בריא. אני לומדת כל הזמן על תזונה, ספורט ועולם הפסיכולוגיה והנפש, זהו עולם מרתק שיש בו ידע עצום ואינסוף כלים לחיים טובים, שאותם אני נהנית לרכוש לעצמי ולמשפחתי, ולהעביר גם למטופלים שלי באהבה. 


על כל  שאלה נוספת שלך אשמח תמיד לענות... מוזמנת ליצור איתי קשר בכל עת!

שלך, איילת

bottom of page